piątek, 17 lutego 2012

Szydełkowanie

Naucz się władać szydełkiem.

Autorem artykułu jest Ewa Borkowska

Szydełkowanie jest techniką łatwą do opanowania, ponieważ wszystkie podstawowe oczka wykonuje się w ten sam sposób. Daje wiele satysfakcji i zadowolenia z wykonanych prac. Potrafiąc szydełkować można wykonać dla siebie lub innych ciekawe i niepowtarzalne rzeczy.
Niewiele jest technik rękodzielniczych, które można tak wielostronnie wykorzystać.
Sztuka ta, to wiele interesujących splotów i niezliczone możliwości zestawień.
Szydełkowanie uczy cierpliwości. Wspaniale wycisza i uspokaja. Umacnia poczucie własnej wartości i uodparnia na stres, na pewno każdy może posiąść tą sztukę.
Szydełkując doskonali się koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczy pamięć wzrokową. Jednocześnie usprawnia precyzyjne ruchy ręki, zmniejsza napięcie mięśni w obrębie dłoni, uczy precyzji i wyobraźni. Wyrabia kierunkowość wykonywanej pracy od lewej do prawej (praworęczni) strony oraz od prawej do lewej (leworęczni) strony, ćwiczy koncentrację uwagi. Szydełkowanie pobudza wyobraźnię poprzez samodzielne wymyślanie form. Kreuje poczucie estetyki w doborze barw, uczy planowania poszczególnych etapów pracy i celowości działania.
Nie potrzeba też wielkich umiejętności. Te przyjdą z czasem. Na początek wystarczy trochę wiedzy o oczkach, słupkach i półsłupkach. I już można zrobić prostą serwetkę.
Szydełkiem można zależnie od rodzaju przędzy zrobić delikatne koronki, ciepłe swetry, a także wiele dekoracyjnych drobiazgów.
Kłębek nici, szydełko i...trochę czasu. Nic więcej nie trzeba, aby wspaniale się zrelaksować, a przy okazji wyczarować coś oryginalnego wykorzystując różne resztki i tworzą z nich nowe cudeńka. Jeśli coś nie wyjdzie, nie należy tego wyrzucić, tylko spruć i zrobić od nowa lub stworzyć coś całkiem innego, efekty są zachwycające własne i niepowtarzalne.
Szydełkowanie to jedno z najtańszych hobby. Nie trzeba od razu robić kosztownych bieżników i swetrów. Małe drobiazgi też cieszą oczy i radują serce.
Osoby niedoświadczone w szydełkowaniu stworzą swoje pierwsze dzieła już po kilku lekcjach. Nauczą się jak trzymać szydełko i wykonywać podstawowe sploty, jakie wybrać nici. Ci, którzy poznali już tajniki tej sztuki, dowiedzą się, jak łatwo i szybko tworzyć własne projekty uatrakcyjnią swoją garderobę. Nauczą się jak robić dekoracyjne przedmioty gospodarstwa domowego lub odzieży fantazyjnej, również podstawowe przedmioty skarpetki zabawki oraz ich naprawę.
Poznają technikę robienia koronki umożliwiające wykonanie prac bardziej skomplikowanych.
Jak wiele rzeczy można wykonać na szydełku? Swetry, czapki, rękawiczki, bluzki, chusty, sukienki i kapelusze, bieliznę, kapcie, serwetki, zabawki, obrusy a także poduszki i kapy nawet bombki na choinkę i jeszcze więcej...mogą być wspaniałymi prezentami. Przecież wyobraźnia nie ma granic...
Szydełkowanie jest wciąż bardzo popularne.
To wszystko można również sprzedać, co pozwoli uzyskać dochód - środki potrzebne do życia.

--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl


Oto przepis na oczko wodne. Lekkie na nim fale,a wokół brzegi porośnięte bodajże sitowiem,wyczarowane ze zwykłych łańcuszków oczek i kilku pikotów.

Zaczynamy pracę od siedmiu oczek łańcuszka,które zamykamy w kółko oczkiem ścisłym.
Okrążenie 1.: 16 słupków. Pierwszy słupek zastąpić mogą 3 oczka łańcuszka i po nich robimy pierwszy słupek. Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym w pierwszy słupek.
Okrążenie 2.: 16x(1 sł. w słupek + 7 oczek łańcuszka). Zamiast ostatnich siedmiu oczek łańcuszka robić: 3 oczka łańcuszka i słupek dwa razy nawijany w pierwszy słupek okrążenia. Podobnie postępujemy w kolejnych etapach stwarzania jeziorka
Okrążenie 3.: 8x(1 płsł. w łuk + 5 oczek łańcuszka  - 1 płsł. w ten sam łuk + 7 oczek łańcuszka - 1 płsł. w następny łuk + 7 oczek łańcuszka). całe okrążenie tworzą 24 łańcuszkowe łuki.
Okrążenie 4-9.: 24x(1 płsł. w łuk + 7 oczek łańcuszka). Okrążenie dziewiąte kończymy oczkiem ścisłym w pierwszy półsłupek okrążenia.
Okrążenie 10.: 12x(7płsł. w łuk - na następnym łuku robimy: 1 płsł. i dalej 5x (1 płśł. nawijany - pikot z trzech oczek łańcuszka -1 płsł). Okrążenie kończymy oczkiem ścisłym w pierwszy jego półsłupek. wystarczy teraz nitkę odciąć,zakończyć i podziwiać piękne oczko wodne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz